Dividend uitkeren = belasting besparen?

De vennootschapsbelasting gaat volgend jaar omlaag. Als DGA betaalt u echter meer belasting in box 2, ook over al gerealiseerde winst. Hoe speelt u hierop in? Is het toch verstandiger uw winst in de BV te laten, en zo ja, tot wanneer?

Regeerakkoord. Eén van de fiscale maatregelen uit het regeerakkoord betreft de verlaging van de tarieven van de vennootschapsbelasting. Dat gaat in stapjes. Tegelijkertijd gaat de belasting in box 2 in stapjes omhoog. Het uitdelen van dividend aan u als DGA kost daardoor meer belasting, net als de verkoop van aandelen die tot uw aanmerkelijk belang behoren. Is het daarom raadzaam om nu snel wat dividend uit te keren?

Nieuwe tarieven

In de BV. De vennootschapsbelasting kent tot een winst van € 200.000,- een tarief van 20%. Het meerdere is belast tegen 25%. Deze tarieven gaan in 2019 1%-punt omlaag. In 2020 dan nog 1,5%-punt en in 2021 nog eens 1,5%-punt. De tarieven komen dan uit op 16 respectievelijk 21%.

Privé. Om de BV ten opzichte van de ondernemer in de inkomstenbelasting niet té aantrekkelijk te maken, gaat het tarief in box 2 (nu 25%) in 2020 naar 27,3% en in 2021 naar 28,5%.

Geen overgangsregeling. Ook over al behaalde winst gaat u bij uitdeling in box 2 meer belasting betalen, dus er komt geen overgangsregeling. Let op. Dat hakt er fors in, want over bijvoorbeeld € 100.000,- dividend betaalt u nu € 25.000,- belasting en straks € 28.500,-. Dat is € 3.500,- meer, oftewel: 14%! Om dit te voorkomen, kunt u besluiten om voor 2020 zo veel mogelijk dividend uit uw BV te halen. Maar hoe aantrekkelijk is dat?

Dividend, ja of nee?

Besteding dividend. Als u voor 2020 dividend uitkeert, bespaart u dus belasting. Het is echter wel van belang wat u met het uitgekeerde dividend gaat doen. Gaat u het consumptief besteden voor bijvoorbeeld een nieuwe boot of luxe vakantie, dan bent u altijd voordeliger uit. Doet u dit niet en hevelt u slechts vermogen over naar privé, dan zijn de effecten verschillend.

Vermogen naar privé. Neemt u dividend op zonder dit te besteden, dan vormt het vermogen in box 3. Afhankelijk van de omvang van uw vermogen, betaalt u hierover belasting. U moet dit vergelijken met de belasting die u zou betalen als u het geld in de BV laat. Dit is afhankelijk van het behaalde rendement en bedraagt vanaf het jaar 2021 39,94% (tot € 200.000,-) dan wel 43,515% (> € 200.000,-) van het rendement.

Voorbeeld.U heeft € 100.000,- overtollige liquiditeiten. U behaalt hiermee 4% rendement. In de BV kost u dit € 4.000,- x 39,94% of 43,515% belasting, oftewel: € 1.598,- of € 1.741,-. In box 3 kost u dit maximaal € 1.614,- aan belasting, als u meer vermogen heeft dan € 978.000,-.

Wat kunt u hiermee?

Met name als u weinig rendement verwacht omdat u weinig risico wilt nemen en als u over veel vermogen beschikt, is sparen of beleggen in de BV voordeliger. Dividend uitkeren om louter belasting in box 2 te besparen, is dan vaak niet aan te raden. Dat wordt anders als het rendement toeneemt, dan wel u over minder privévermogen beschikt. Bereken daarom of de belastingbesparing in box 2 op langere termijn opweegt tegen de heffing in box 3 als u dividend uitkeert dat u niet direct consumptief gaat gebruiken.

Dividend uitkeren voor 2020 is aan te raden als u het direct consumptief gebruikt. Bereken vooraf of het voordelig is als u het niet direct consumptief gebruikt. Dit is meestal zo bij een hoog rendement en/of een laag privévermogen.